طراحی آبنما

طراحی آبنما

عناصر در طراحی‌های محیط بسیار متفاوت از طراحی‌های سالهای گذشته است. یکی از این موارد طراحی آبنما و یا اجرای آبنما می‌باشد. بسیاری از طراحی های مدرن را شاهد هستیم که از آبنمای لاکچری به عنوان عنصری برای طراحی داخلی و یا طراحی خارجی بهره می‌گیرند. در این بخش در رابطه با طراحی آبنما مواردی را ذکر می‌کنیم.

طراحی آبنما

 

آبنما چیست ؟

آبنما نوعی سازه است که در آن از حرکت آب استفاده می‌شود. آبنما به عنوان یک فاکتور تزئینی در طراحی‌های ساختمان، باغ ، ویلا و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین آبنما می‌تواند به عنوان یک اثر هنری نیز تلقی شود. آبنما انواع بسیار متعددی دارد که هر کدام مشخصات متفاوتی دارند. گستردگی آبنما به تعداد افرادی است که آن را طراحی می‌کنند. در بخش اول به معروفترین انواع ابنما اشاره می‌کنیم.

طراحی آبنما

 

انواع آبنما

طراحی آبنما بسیار گسترده است. در مورد انواع آن مثال‌های بسیاری وجود دارد. در این بخش تعدادی از انواع ابنما را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آبنما پرده ای

همانطور که از اسم این آبنما مشخص است پرده ای از آب را ایجاد می‌کند. منظور از پرده لایه نازکی از آب است که در هوا گسترده می‌شود. برای ایجاد این پرده اب را وارد آبنما کرده و با فشار آن را در سطح وسیعی به جریان می‌اندازند. شیوه ایجاد این پرده میتواند بسیار ساده از طریق یک لوله با سوراخ های ریز باشد و یا بسیار پیچیده از طریق کنترلرهای الکترونیکی پیشرفته باشد.

شیوه ساخت این آبنما از هر شکلی که باشد در ایجاد پرده ابی مشترک است. آبنما پرده ای حجم آب را در سطح گسترده‌ای پخش می‌کند و ساختار اصلی ان به همین شکل می‌باشد.

آبنما دیواری

طراحی آبنما دیواری به این شکل است که دیواری عمودی ساخته می‌شود و اب از روی این دیوار به پایین سرازیر می‌شود. آب شکل دیوار را در زمان پایین امدن به خود می‌گیرد. اگر دیوار کاملا صاف و یکنواخت باشد آب مانند پرده‌ای از ان سرازیر می‌شود. اگر دیوار شکلی متفاوت داشته باشد و یا برامدگی‌هایی روی ان تعبیه شده باشد آب با شکل متفاوتی از روی ان سرلزیر می‌شود.

آبنمای دیواری می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. و هر شکل از دیوار میتواند شکلی متفاوت از ریزش اب را ایجاد کند.

آبنما شیشه ای

آنمای شیشه‌ای نوعی از آبنما است که در آن آب از روی شیشه حرکت می‌کند. طراحی ابنما شیشه‌ای برای محیط‌هایی مناسب است که نیاز باشد آبنما از تمام جهات دیده شود. به عنوان مثال این آبنما برای وسط یک سالن بزرگ مناسب است. افراد در هرکجای سالن که باشند این ابنما را مشاهده و همچنین امکان دیدن پشت ابنما را نیز خواهند داشت.

آبنما سنگی

در آبنمای سنگی از سنگ برای ایجاد بستر حرکت اب استفاده می‌شود. طراحی آبنما سنگی به گونه‌ای است که یادآور طبیعت باشد. استفاده از سنک و عناصر طبیعی به همین دلیل در این نوع آبنما مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دیوار خیس

دیوار خیس نوعی از آبنمای دیواری است که در آن دیوار به شکل کاملا صلف طراحی می‌شود و آب از روی آن جاری می‌شود.

 

طراحی آبنما

 

طراحی آبنما

برای طراحی آبنما اصولی وجود دارد و نکاتی که باید به آن توجه کرد. این نکات را به عموان اصول طراحی آبنما یادآور می‌شویم.

اصول طراحی آبنما

اصولی که بهتر است در طراحی آبنما به انها توجه کنید:

 • منبع ذخیره اب را تا حد امکان کوچک انتخاب کنید.
 • عایق بندی را به صورت کامل انجام دهید.
 • شیوه‌ای آسان بری تخلیه آب و نظافت آبنما طراحی کنید.
 • کابل‌های برق را عایق و موارد امنیتی را در نظر بگیرید.
 • امنیت عمومی آبنما را در نظر بگیرید.
 • خطرات ناشی از برخورد افراد با ابنما را در نظر بگیرید.

طراحی آبنما

 
وزش باد در آبنما خارجی

در آبنمای خارجی مشخص کردن جهت باد بسیار مهم است. آبنماهای خارجی که در محیط بیرون تعبیه می‌شوند. در برابر وزش باد ممکن است تغییر مسیر حرکت اب را به همراه داشته باشند. برای حل این مشکل معمولا مهاری را برای جلوگیری از تغییر مسیر آب در نظر می‌گیرند. و یا با پوششی از وزش باد در مسیر آبنما جلوگیری می‌کنند.

آبنما خانگی

برخی مواقع طراحی آبنما برای فضاهای کوچک خانگی می‌باشد. این نوع از آبنما معمولا به صورت کوچک و با وسایل در دسترس و ارزان قیمت ساخته می‌شود. طبیعی است که این نوع از آبنما عمر کوتاهتری دارد و جلوه آبنمای صنعتی را ندارد. اما برای فضاهای کوچک خانگی میتوان از آن استفاده کرد.

ساخت آبنما خانگی

اگر تمایل دارید یک ابنمای خانگی داشته باشید و هزینه اندکی نیز برای ان پرداخت نمایید می‌توانید به راحتی یک آبنما خانگی بسازید. به صورت بسیار ساده مراحل ساخت یک بنمای خانگی را شرح می‌دهیم.

 • یک ظرف پلاستیکی کم عمق و وسیع را اماده کنید. کل ابنما را درون هیمن ظرف ایجاد کنید.
 • سه یا جهار گلدان با لوله، شبیه به قوری انتخاب کنید. آنها را به صورت افقی طوری بچینید که سرریز اب هرکدام به ظرف پایینی بریزد.
 • یک پمپ آکواریوم تهیه کنید. آن را طوری قرلر دهید که اب را لز ظرف پلاستیکی به بالاترین گلدان انتقال دهد.
 • حال با کیاهان مصنوعی آبنما را تزئین کنید.
 • کار تمام است ابنمای خانگی آماده استفاده است.

نورپزدای آبنما

نورپردازی در طراحی و معماری نقشی بسیار مهم دارد. همچنین نورپردازی می‌تواند در طرلحی آبنما نیز بسیار موثر باشد. ترکیب نور و جریان آب یک فیلم با موسیقی زیبا را ایجاد می‌کند.

نورپردازی در ابنما باید به شکلی باشد که جریان آب را نمایش دهد. برای نورپردازی از چراغ های مخصوص استفاده نمایید. همچنین میتوانید از نورهای رنگی نیز برای جلوه بیشتر به آبنما استفاده نمایید.

اجرای آبنما

طراحی آبنما بخشی از انجام کار و اجرای ان بخشی دیگر است. هرچه طراحی ابنما مناسب باشد اجرای آن نیز باید درست انجام شود تا نتیجه مطلوبی بدست آید. در این بخش به مواردی اشاره میکنیم که باشد در اجرای ابنما مورد توجه قرار بگیرد.

عایق بندی آبنما

برای عایق بندی از ابزار استاندارد استفاده کنید. به دلیل آنکه عایق بندی در زیر کار انجام می‌شود بروز مشکل در بخش عایق بندی آبنما مسئله مهمی نیز خواهد بود. چرا که برای رفع مشکل آن باید کل پروزه را تغییر داد تا امکان دسترسی و اصلاح عایق بندی باشد.

فواره در اجرای آبنما

در صورتی که در اجرای ابنما فوارده مورد استفاده قرار گرفته به باد و مواردی که فواره را دچار تغییر مسیر می‌کنند دقت نمایید. همچنین وسعت فوارده را متناسب با محیط آبنما انتخاب کنید.

متریال آبنما

در طراحی ابنما و اجرای آبنما متریال مناسب را انتخاب کنید. آبنما و اجزای ان به طور دائمی در معرض رتوبت هستند. انتخاب متریال مناسب آنها را از اسیب حفظ می‌کند.

طراحی آبنما

تامین برق آبنما

برای تامین برق آبنما در اجرای آبنما از سیستم های استاندارد استفاده کنید. برق و آب هر دو در آبنما مورد استفاده قرار می‌گیرند و این مورد احتمال بروز خطر برق گرفتگی را افزایش می‌دهد. برای تامین برق ابنما همچنین می‌توانید از برق با ولتاژ پایین استفاده نمایید.

تخلیه آبنما

تخلیه و شستشوی ابنما یکی از مواردی است که در اجرای آبنما و همچنین طراحی آبنما باید مورد توجه قرار گیرد. تخلیه بخش ضروری برای استفاده از آبنما است.

طراحی آبنما

 

آبنمای لاکچری

طراحی آبنمای لاکچری و مدرن یکی از تقاضاهایی است که در که دارندگان ساختمان های لوکس مطرح می کنند. آبنمای لاکچری به معنای آن است که نوعی طراحی ویژه و محصر به فرد در آبنما وجود داشته باشد. این نوع از آبنماها معمولا طراحی اختصاصی برای فضایی خاص دارند یا ویزگی منحصر به فرد در اجرای آبنما وجود داشته که آن را خاص کرده است.

طراحی آبنما

طراحی آبنما

برای داشتن ابنمای لاکچری و ویزه میتوانید آن را سفارش داده و بعد از پایان کار ان را تحویل یگیرید. آبنمای لاکچری از جند جهت می‌تواند خاص و ویزه باشد. این موارد می‌تواند شامل موارد ذکر شده باشد.

 • طراحی ظاهری آبنما را ویژه انتخاب کنید و طراح به صورت ویزه ان را برای شما طراحی کند.
 • نوع انتشار اب را تغییر داده و آبنمای خود را به یک آبنمای لاکچری تبدیل کنید.
طراحی آبنما

طراحی ابنما برای چه مکانی مناسب است

آبنما را با توجه به اندازه و نوع طرح می‌توان در هر مکانی مورد استفاده قرارداد. ابنماهای کوچک برای استفاده در فضاهای داخلی حتی اتاق خواب نیز قابل استفاده است. این آبنماها طوری طراحی می‌شوند که سایز کوچکی داشته باشند و همچنین ترشح اب به بیرون از ابنما نداشته باشند. ساختار این آبنما را می‌توان به صورت پرتابل طراحی کرد تا امکان انتقال ان نیز به راحتی امکانپذیر باشد. از همین جهت است که وزن این آبنما ها نیز تا حد ممکن کاهش داده می‌شود.
ابنماهای بزرگتر را می‌توان در محیط های باز مانند حیاط، باغ یا باغچه ها استفاده نمود. ابنما بخش مهمی از المانهای فضای سبز محسوب می‌شود از همین جهت در طراحی فضای سبز معمولا نوعی از ابنما نیز طراحی می‌شود و با توجه به نوع فضایی که قصد استفاده از آن وجود دارد طراحی و آماده می‌شود.

مهمترین موارد در اجرای ابنما

آبنما ها اشکال مختلفی دارند و شاید هزاران نوع از آنها را دیده باشید و یا حتی در محل زندگی خود یکی از آنها را داشته باشید. اما آبنما به هر شکلی که طراحی شود ویژگیهایی را باید داشته باشد. توجه به این ویژگیها کمک می‌کند تا طراحی و اجرای ابنما موفق تر باشد.
۱. به ترکیب ظاهری و همخوانی آبنما با محیط اطراف توجه کنید.
۲. مسئله عایق بندی را در اولویت طراحی قرار دهید
۳. برق کشی در آبنما را با دقت اجرا نمایید، اتصال برق ممکن است خطر جانی به همراه داشته باشد.

طراحی آبنما

 

آبنما لاکچری برای بناهای لاکچری

در بناهای مدرن که هزینه زیادی برای سازه انجام می‌شود و طراحی نمای داخلی و خارجی بخش عمده ای از هزینه ها را در بر می‌گیرد. استفاده از آبنما می‌تواند کیفیت کار را افزایش دهد. آبنماهای طراحی شده و زیبا علاوه بر افزایش زیبایی کمک می‌کنند تا هوا لطافت بیشتری داشته باشد. همچنین در صورت طراحی اصولی صدای اب می‌تواند استرس افراد را کاهش دهد. آبنما بخشی از طراحی های مدرن در ساختمانها است.

طراحی ابنما سنگی

در فضاهای بزرگ داخلی و یا خارجی میتوان نوعی از آبنما را طراحی کرد که متریال اصلی آن سنگ های طبیعی است. طراحی و ساخت این نوع از آبنما معمولا همزمان انجام می‌شود. برای ساخت این نوع از آبنما مراحل زیر را دنبال کنید.
۱  در ابتدا فضای کلی آبنما را مشخص کنید و ان را با علامت گذاری جدا نمایید.
۲  مخزن آبنما را که شامل کل سطح تعیین شده است با ماده ای مانند سیمان یا مواد دیگر بپوشانید و در اطداف آن دیواره ای را بسازید.
۳  در مرحله بعد مخزن را با عابق اب بپوشانبد، عایق آب می‌تواند قیر یا ایزوگام و یا موارد مشابه دیگر باشد.
۴ سنگهای طبیعی را به محل اورده و در داخل مخزن بچینید، چیدمان سنگرا به شکلی انجام دهید که امکان جاری شدن آب روی سنگها باشد.
۵ حالا کافی است تا با یک پمپ کوچک آب را از مخزن به بالاترین قسمت ابنما بفرستید تا از آن نقطه جاری شود.

طراحی آبنما

 
سفارش ساخت آبنما

برای ساخت آبنما در ایران سبز میتوانید وارد بخش ثبت سفارش شوید و درخواست خور را ثبت نمایید. نکاتی ماننو نوع استفاده و محل قرارگیری و نوع آبنما میتواند در اعلام هزینه نقش موثری داشته باشد.

ساخت آبنما در حیاط منزل

بسیاری از افراد تمایل دارند تا در حیاط منزل خود آبنما داشته باشند. این آبنما می تواند یک ابنمای سیار کوچک و یا ابنمای بزرگ سنگی باشد. ساختن ابنمای سنگی هزینه های بسیار بالایی دارد اما خلاقیت شما در ساخت را برمی انگیزد.
خرید ابنما نیز می‌تواند گزینه مناسبی باشد البته با شرط این موضوع که طراحی و اجرای آن توسط شرکت معتبری انجام شده باشد.

قیمت آبنما

عوامل بسیاری در قیمت آبنما موثر هستند، لین عوامل می‌توانند قیمت آبنما را از مقدار بسیار کم تا مقدار بسیار زیاد تغییر دهند. در این بخش به معرفی عواملی می‌پردازیم که در قیمت آبنما موثر هستند.
۱. متراژ آبنما که با قیمت ابنما نسبت مستقیم دارد.
۲. متریال استفاده شده که می‌تواند قیمت تمام شده را تعیین کند.
۳.نوع عایق بندی که می‌تواند قیمت را افزایش و گاهش دهد.
و…

طراحی آبنما

 

طراحی ابنما در باغ

برای طراحی آبنما در باغ می‌توانید از آبنمای سنگی استفاده نمایید، آبنمای سنگی از چند جهت مناسب برای استفاده در باغ است، در درجه اول همخوانی نمای سنگی در باغ با محیط اطراف است، این هماهنگی به دلیل فضای طبیعی باغها و همچنین مشابهت آن با آبنمای سنگی است. در درجه دوم مقاومت آبنمای سنگی است که برای محیط هایی مانند باغ که در معرض تهدید باد باران است بسیار مناسب می باشد.
در درجه بعدی نوع ساختار آبنمای سنگی است و از سوی دیگر قیمت مناسب این نوع از آبنما است. همچنین متریال مورد نیاز برای آبنمای سنگی در محیط باغ و اطراف آن راحت تر تهیه میشود و قابل دسترس تر می باشد.

آبنما دیواری

آبنماهای دیواری بیشتر برای محیط های داخلی طراحی می‌شوند. نوع ساده این آبنما با ارتفاع حدودی ۲ متر اب را به روی سنگ سیقل خورده ای فرستاده و اب جاری مجددا به مخزن این آبنما بر می‌گردد. آبنمای دیواری در فضاهای داخلی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آبنما فضای بسیار کوچکی را اشغال می‌کند از همین جهت برای فضای داخلی بسیار مناسب است.

طراحی آبنما

طراحی آبنما

طراحی آبنما

طراحی آبنما

طراحی آبنما

طراحی آبنما

آبنما سنگی ویلایی

آبنمای سنگی ویلایی، از نظر طراحی همان آبنماسنگی است با این تفاوت که سنگ های استفاده شده در ان کمی متفاوت هستند و گاهی از سنگهای سیقلی نیز در ان استفاده می‌شود. در طراحی این نوع ابنما سعی می‌شود حجم کوچکتری را اشغال کند و هماهنگی با متریال مدرن ویلاها داشته باشد.


مواردی که شاید مورد علاقه شما نیز باشد.

تماس با کارشناسان معماری سبز

کاربران گرامی می‌توانند جهت دریافت مشاوره با شماره ۹۱۰۳۱۶۴۳-۰۲۱ تماس حاصل فرمایند.