طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق علاوه بر زیبایی محیط به کارایی ان نیز می‌افزاید. آلاچیق ها برای محیط حیاط، باغ، روف گاردن و حتی تراس بسیار مناسب هستند. در این بخش به نکاتی در این باره خواهیم پرداخت.برای محوطه‌سازی در ویلا، باغ و یا روف گاردن‌ها طراحی آلاچیق و اجرای آلاچیق بخشی ضروری است. آلاچیق علاوه بر زیبایی بسیاری که به محیط می‌دهد کارایی بالایی نیز در محوطه سازی دارد. در این بخش توضیحاتی در مورد آلاچیق و انواع آن خواهیم داشت.

طراحی آلاچیق

 

آلاچیق چیست

آلاچیق نوعی سایبان است که شبیه یک چتر ایستاده طراحی می‌شود. البته طراحی های بسیار مدرن دیگری نیز از آلاچیق وجود دارد. اما ساختار آن در بسیاری از موارد حفظ شده است. آلاچیق یکی از اجزایی است که در محوطه سازی و توسعه فضای سبز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معمولا در آلاچیق ها از مبلمان و میز استفاده می‌شود تا جایی برای استراحت و لذت بردن از فضای سبز اطراف باشد. آلاچیق‌های مدرن از نظر کیفیت و زیبایی تغییرات چشمگیری داشته‌اند و خلاقیت در طراحی آلاچیق و اجرای آلاچیق مدرن دیده می‌شود. آلاچیق انواع مختلفی دراد که در بخش بعد به انها اشاره خواهیم کرد.

طراحی آلاچیق

انواع آلاچیق

آلاچیق بر اساس نوع ساخت به چند دسته کلی تقسیم می‌شود. این تقسیم بندی بیشتر بر اساس تصمیم سازنده گرفته می‌شود و تفاوت کاربردی با یکدیگر ندارند. الاچیق با هر شکلی که ساخته شود به عنوان پوششی برای محیط باز در آپارتمان، باغ یا ویلا می‌باشد.

آلاچیق فلزی

فلز اولین گزینه برای طراحی و اجرای آلاچیق است. البته آلاچیق فلزی به صورت کامل از فلز ساخته نمیشود. بلکه چهارچوب اصلی ان از فلز و یا فرفورژه ساخته می‌شود. فلز مقاومت مناسبی ذر برابر باد و باران و عوامل جوی دارد. اما طراحی الاچیق از فلز از نظر هزینه بسیار گران قیمت خواهد بود. از همین جهت است که آلاچیق به صورت تمام فلز ساخته نمی‌شود.

آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی معمولترین نوع آلاچیق است که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد استفاده از چوب چندین ویژگی مثبت دارد که عبارتند از:

 • عایق حرارتی مناسب است. در زمستان گرم و در تابستان سردتر از فلز خواهد بود
 • ظاهری بسیار زیبا دارد.
 • قابلیت رنگ امیزی دارد.
 • هزینه کمتری نسبت به آلاچیق فلزی دارد.

آلاچیق‌های چوبی زیبایی را به محیط میدهند و به دلیل طبیعی بودن متریال یکنواختی با محیط طبیعی دارن. تنها نقطه ضعف آنها عمر کم آنها در برابر شرایط جوی است.

آلاچیق شیشه‌ای

آلاچیق شیشه ای طرحی مدرنتر از انواع دیگر الاچیق محسوب می‌شود. آلاچیق شیشه ای معمولا به صورت مهندسی و با اصول خاص طراحی میشود تا غلاوه بر ایمنی امنیت مناسبی نیز داشته باشد. آلاچیق شیشه‌ای ویژگی متفاوتی نیز دارد که امکان مشاهده محیط از پشت شیشه را نیز دارد. این نوع از آلاچیق ها برای فصل سرد سال بسیار کاربردی می‌باشند.

آلاچیق پارچه‌ای

آلاچیق پارچه ای معمولا برای مواردی استفاده می‌شود که عمر کوتاه مدتی دارند. آلاچیق با این شیوه اجرا معمولا قیمت ارزان و کیفیت پایینتری نسبت به بقیه انواع آلاچیق‌ها دارد.

طراحی آلاچیق

انواع آلاچیق از نظر طراحی سقف

آلاچیق ها از نظر نوع سقف نیز می‌توانند تقسیم بندی داشته باشند. برای آلاچیق سه نوع از سقف به صورت معمول استفاده می‌شود. این سه نوع سقف شامل موارد زیر می‌باشند.

آلاچیق با سقف شیبدار

این نوع از سقف در طراحی آلاچیق برای مناطقی که نیاز به برف روبی دارند در نظر گرفته می‌شود. سقف شب دار علاوه بر زیبایی در طراحی ظاهر می‌تواند کارایی ذکر شده را نیز داشته باشد.

آلاچیق با سقف گنبدی

این نوع از اجرای الاچیق بیشتر جنبه زیبایی دارد. بسیاری از آلاچیق های لوکس با طراحی سقف گنبدی زیبایی خاصی را به محیط می‌دهند.

آلاچیق با سقف صاف

سقف صاق برای آلاچیق آخرین گزینه در طراحی آلاچیق است. اولین مشکل این نوع سقف نیاز به نظافت یا برف روبی ان است. همچنین زیبایی ان نوه از آلاچیق کمتر از دیگر انئاع ان است.

لوازم آلاچیق

چیزی که در اکثر آلاچیق ها به عنوان لوازم الاچیق معرفی می‌شود مبلمان است. این مورد تقریبا در تمام آلاچیق ها وجود دارد. اما آلاچیق می‌تواند شامل لوازم دیگری نیز باشد. لوازمی مانند: لوازم کرم کننده، لوازم سرمایشی، لوازم نگهداری غذا، لوازم سرو غذا و…

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق از دو بعد مختلف قابل بررسی است. درجه اول طراحی سازه و درجه دوم طراحی معماری

 • در طراحی سازه شاید پیچیدگی کمتری وجود داشته باشد. چرا که الاچیق فضایی با ابعاد کوچک است که هیچ بار وزنی را نیز تخمل نمی‌کند از همین جهت از نظر سازه محاسبات پیچیده‌ای ندارد. اما به هر حال طراحی این سازه نیاز به محاسباتی نیز دارد. هرچه آلاچیق بزرگتر براشد محاسبات سازه‌ای ان نیز بیشتر خواهد شد. در صورتی که آلاچیق در مناطقی خاص ایجاد شود شاید نیاز به محاسبه مقاومت در برابر یاد را نیز داشته باشد.
 • در طراحی آلاچیق بخش معماری آن می‌تواندبسیار مهم باشد. خلاقیت در اجرای این سازه می‌تواند زیبایی ان را چندین برابر کند. همچنین میتوان انواع طرح های معماری را برای این سازه اجرا کرد. زیبایی ان را دو چندان و کارایی آن را بیشتر کرد.

اجرای آلاچیق

گرچه ممکن است در اجرای آلاچیق پیچیدگی مهندسی وجود نداشته باشد. اما همچنان در ایجاد این سازه باید به نکاتی توجه داشت.

 • متریال مناسب را انتخاب کنید تا در برابر عوامل محیطی مقاوم یاشد.
 • متریال را از متریال بومی استفاده کنید.
 • برای اجرای سازه به سرعت و شدت باد توجه نمایید.
 • در آلاچیق شیشه ای شیشه دوجداره مقاوم را استفاده نمایید.
 • و…

طراحی آلاچیق

 

عکس آلاچیق

در بخش زیر انواع عکس را از آلاچیق مشاهده می‌نمایید.

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق مدرن

برای طراحی آلاچیق مدرن چند مسیر پیش رو دارید. ابتدا خرید آلاچیق پیش ساخته، آلاچیق پیش ساخته معمولا جنس فلزی دارد. جنس این آلاچیق معمولا بسیار سبک انتخاب می‌شود. جنس سیک و مقاوم یک مزیت در این نوع از الاچیق ها محسوب می‌شود. مسیر دوم ساخت و اجرای آلاچیق با پروفیل است. برای ساخت ساده می‌توانید از پروفیل آهنی استفاده کنید که البته نیاز به جوشکاری دارد. پروفیل های الومینومی مخصوصی نیز برای این کار وجود دارد که اتصالاتی بدون نیاز به جوشکاری دارد.

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق اروپایی

برای طراحی آلاچیق اروپایی نیاز نیست تا یک سبک معماری خاص را دنبال کنید. کافی است تا در طراحی خود چند نکته و اصول را مد نظر قرار دهید. با در نظر گرفتن این موارد میتوانید آلاچیقی زیبا را طراحی و اجرا نمایید.

 • دقت به ظرافت و زیبایی، علاوه بر طراحی کلی به نکات کوچک و تزئین آلاچیق نیز فکر کنید. ستونها می‌توانند رنگ های ترکیبی داشته باشند. ایجاد طرح با انواع وسایل تزئینی روی ستونها و سقف می‌تواند طرحی متفاوت را ایجاد کند.
 • نورپردازی مدرن و زیبا، نورپردازی بخش بسیار مهمی است. زیر سقف آلاچیق را با نورهای غیر مستقیم طراحی کنید. همچنین کف آلاچیق را مسطح انتخاب نکنید هر فراز و فرودی می‌تواند فضایی برای نورپردازی باشد و زیبایی دو چندانی به محیط دهد. ستونها را به خطوط نورانی تبدیل کنید. زیبایی ستون ها در این حالت بسیار چشمگیرتر خواهد بود.
 • ترکیب متریال را استفاده کنید، ترکیب فلز و سنگ های براق و تراش خورده می‌تواند بسیار چشمگیر باشد. همچنین برای موارد خاص ترکیب چوب و چرم می‌تواند نتایجی بسیار چشمگیر به همراه داشته باشد.

اجرای آلاچیق فلزی

برای اجرای آلاچیق فلزی ابتدا مترال مورد نیاز را تهیه کنید. اگر از پروفیل فلزی استفاده میکنید بین ۵۰ تا ۵۰۰ متر پروفیل نیاز دارید. این متراژ با توجه به طرح مورد نظر ممکن است متغییر باشد. برای اتصال پروفیل فلزی از جوش مناسبی استفاده کنید. کیفیت جوشکاری در اتصال پروفیل بسیار اهمیت دارد. ابتدا اسکلت آلاچیق را طراحی و سپس با جوش آنها را اتصال دهید.

در صورتی که از متریال سنگینی استفاده میکنید نیاز به پی مناسب خواهید داشت. فراموش نکنید اتصال پی به ستون و اتصال ستون به سقف از مهمترین بخشها در اجرای آلاچیق است. همچنین دیوارهای آلاچیق معمولا از مواد بسیار سبک ساخته می‌شوند و دیواره ها دید بیرونی آلاچیق را مسدود نمی‌کنند.

اجراس سقف آلاچیق فلزی

سقف را از مواد مقاوم و سبک طراحی کنید. سقف می‌تواند ترکیبی از ستون‌هی فلزی نگهدارنده و تکه ای از چرم باشد. یا از مواد سبک دیگر مانند ورق کامپوزیت طراحی شود. توجه به این نکته که سقف تا جای ممکن سبک باشد بسیار مهم است. در صورتی که در مناطق با رطوبت کم هستید گزینه چوب نیز می‌تواند برای اجرای سقف مناسب باشد.

طراحی آلاچیق

طراحی الاچیق ساده

در بسیاری از مواقع افراد نیاز به یک آلاچیق پیچیده و مدرن ندارند. یک آلاچیق بسیار ساده نظر انها را تامین می‌کند. آلاچیق ساده دارای یک ستون مرکزی مستحکم و نگهدارنده های سقف است. این آلاچیق‌ها مانند ساختمان یک چتر هستند. سبک و ارزان ساخته می‌شوند.

در طراحی آلاچیق ساده باید به این نکته توجه داشت که آلاچیق ساده استحکام بالایی ندارد. پس در مناطقی که بادهای شدید دارد و یا مناطقی که به صورت مرتب بارندگی شدید برف و باران دارد این آلاچیق ها کاربرد مناسبی ندارند.

ساخت آلاچیق در حیاط خانه

داشتن یک آلاچیق زیبا در حیاط خانه می‌تواند محیطی بسیار زیبا را برای شما فراهم کنید. محیط زیبا که ارامش و زیبایی ان شما را تحت تاثیر قرار خواهد داشت. سایز این الاچیق‌ها معمولا بسیار کوچک هستند تا قابل استفاده در حیاط های کوچک نیز باشند. آلاچیق ها در حیاط خانه ساختی ساده را دنبال می‌کنند. این الاچیق ها میتواننند با اشکالی مقل مربع، مستطیل، دایره، بیضی و … باشند. شکل این آلاچیق ها معمولا متناسب با شکل حیاط است به صوری که کمترین فضا و بیشترین کارایی را داشته باشد.

کدام آلاچیق برای حیاط خانه مناسب تر است؟

شکل مناسب برای آلاچیقحیاط را متناسب با شکل حیاط انتخاب نمایید. در خیلی از موارد شکل آلاچیق طوری انتخاب می‌شود که پرتی حیاط را پوشش دهد. مثلا فضایی مثلثی در گوشه حیاط هست که استفاده زیادی ندارن این محیط با اجرای یک الاچیق مثلثی به محیطی بسیار کاربردی تبدیل می‌شود و در عین حال فضای مفید حیاط را نیز بیهوده اشغال نمی‌کند.

در صورتی که محیط بزرگی برای آلاچیق حیاط در اختیار دارید می‌توانید از اشکلال مربع و مستطیل استفاده نمایید. همچنین باربیکیو و مبلمان فضای سبز را نیز در بخشی از آلاچیق قرار دهید.

آلاچیق باغ

باغ ها با توجه به وسعتی که دارند معمولا برای اجرای الاچیق دچار کمبود جا نخواهند بود. برای آلاچیق باغ صدها و شاید هزاران ایده مختلف را می‌توان اجرا کرد. اما برخی از نکات در اجرای آلاچیق در باغ وجود دارد که همیشه می‌تواند مفید واقع شود. در این بخش به توضیح برخی از این نکات می‌پردازیم.

 • کف پوش آین نوع آلاچیق را متفاوت از کف پوش باغ در نظر بگیرید. استفاده از سنگ برش خرده  با سطح وسیع نمای زیبایی را ایجاد می‌کند.
 • سنگ هایی مثل سنگ مرمر می‌تواند برای کف بسیار مناسب باشد.
 • کف الاچیق را با قابلیت شستشو در نظر بگیرید. در باغ معمولا همیشه نیاز به شستشوی کف می‌باشد.
 • فضای آلاچیق را در صورتی که دیوار جدا کننده ندارد با کف پوش متفاوت جدا نمایید.
 • برای ستون‌ها و سازه از متریالی مناسب با منطقه استفاده نمایید.
 • سقف آلاچیق را با پوششی ضد اب بپوشانید. باران و برف باعث تخریب سقف خواهند شد.

اجرای آلاچیق سنتی

الاچیق یکی از سازه‌هایی است که به صورت سنتی نیز در برخی بناها دیده می‌شود. گرچه شکل این سازه ها بسیار تغییر کرده است اما همچنان آلاچیق‌های سنتی شکل و ماهیت خود را حفظ کرده‌اند. ویژگی های آلاچیق سنتی مواردی است که در بخش بعدی به آنها اشاره می‌کنیم.

 • متریال این سازه ه معمولا از موادی است که در منطقه به راحتی قابل دسترس است. به عنوان مثال استفاده از چوب درختانی که در منطقه به فراوانی وجود دارند.
 • ساختار این آلاچیق ها معمولا به شکل ثابت است و خلاقیتی در ساختار کلی مشاهده نمیشود.
 • پوشش سقف این آلاچیق ها نیز از متریال قابل دسترس مانند چوب، برگ و سفال استفاده می‌شود
 • این نوع از آلاچیق‌ها معمولا به صورت کارردی طراحی شده و از تزئینات اضافی در انها استفاده نمی‌شود. و یا از تزئینات سنتی و صنایح دستی محلی در آنها استفاده می‌شود.

طراحی آلاچیق

اجرای آلاچیق چوبی

آلاچیق ها فضایی برای استراحت و گفتگو را برای ما فراهم می‌کنند. با توجه به کاربرد آلاچیق ممکن است جنس ساخت ان را تعیین کنند و یا تغییر دهند. آلاچیق‌های چوبی مناسب برای فضاهای داخلی، باغ، حیاط و محوطه‌های فضای سبز می‌باشد. چوب به صورت معمول هزینه‌ای کمتر از فلز دارد البته این مورد به نوع طراحی و سایز الاچیق نیز مرتبط است.

آلاچیق چوبی زیبایی بسیاری دارد، شکل پذیری مناسبی دارد و همچنین هزینه مناسبتری برای ساخت دارد. این متریال همخوانی بیشتری با محیط های باغ و فضای سبز نیز دارد. از همین جهت تمایل به ساخت الاچیق چوبی بسیار زیاد است.

برای اجرای آلاچیق چوبی به همخوانی با محیط اطراف وجه کنید این همخوانی زیبایی را به همراه دارد. طراحی را طوری انتخاب کنید که دید مناسبی به اطراف داشته باشد. دید مناسب و زیبایی آرامش بیشتری را برای استفاده کنندگان به همراه خواهد داشت.

اجرای آلاچیق فلزی

اجرای آلاچیق های فلزی معمولا توسط افراد متخصص انجام می‌شود و نکات فنی انها توسط این افراد رعایت می‌شود. اجرای الاچیق فلزی نیاز به دانش فنی دارد. طراحی و اجرای این سازه ها توسط افراد غیر فنی امکان پذیر نیست. در اجرای آلاچیق فلزی به موارد زیر توجه نکایید.

 • در صورت امکان از اسکلتی مقاوم و سبک استفاده نمایید.
 • طراحی شامل کف، دیوار و سقف را به صورت یک پارچه انجام دهید
 • رعایت استاندارد و ایمنی را در الاچیق فلزی در نظر بگیرید.
 • رنگ مناسبی را برای آلاچیق فلزی در نظر بگیرید.

عکس الاچیق فلزی

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق

ارتفاع آلاچیق فلزی

ارتفاع آلاچیق را متناسب با فضای آن انتخاب نمایید. برای الاچیقهای کوچک ۲ نفره ۲ الی ۲٫۲۰ ارتفاع در نظر بگیرید. برای الاچیق های ۴ نفره  ارتفاع را تا ۲٫۴۰ بالا ببرید. اگرآلاچیق را برای ۱۰ نفر کنجایش طراحی کرده اید ارتفاع را تا ۲٫۸۰ بالا ببرید. اگر آلاچیق بزرگتری را طراحی کردید می‌توانید ارتفاع را تا ۳ الی ۳٫۲۰ نیز افزایش دهید. این ارتفاع کمک می‌کند تا دلبازی آلاچیق حفظ شود.

قیمت آلاچیق فلزی

با توجه به رشد قیمت فلزات و سازه ها قیمت الاچیق و اجرای آن نیز افزایش یافته است. د راین میان قیمت الاچیق‌های فلزی بسیار بالا و قیمت آلاچیق چوبی کمی ارزانتر است. در طراحی های ساده قیمت اجرا کاهش میابد و در طراحیه های پیچیده قیمت به شدت افزایش می‌یابد.

 

طراحی آلاچیق

آلاچیق ها معمولا فضای آرام و باز می باشد. وقتی ما انسان ها از زندگی روزمره می شویم، می توانیم با نوشیدن یک لیوان قهوه در فضای دنج و آرامی مثل آلاچیق، آرامش را به روح خود برگردانند. آلاچیق ها انواع مختلفی دارند. حال می خواهیم به بررسی طراحی آلاچیق و انواع آنها بپردازیم.

انواع آلاچیق

آلاچیق سنتی

این آلاچیق ها معمولا به شکل اشکال هندسی و منظم هستند. انتخاب سقف شیروانی در این نوع آلاچیق ها بسیار متداول است. در ساخت این نوع آلاچیق از عواملی مانند الیاف طبیعی یا سازه های گنبدی با آجر یا سیمان می باشد. معمولا جنس آلاچیق های سنتی از چوب است.

طراحی آلاچیق

آلاچیق مدرن

طراحی این نوع آلاچیق ها معمولا به شکل های هندسی که نظم خاصی ندارند، می باشد. سقف آنها نیز مسطح است. معمولا متریال استفاده شده در ساخت این نوع آلاچیق فلز می باشد، که از تزئینات مینیمال برای زیبایی آن استفاده می شود.

استحکام آلاچیق های فلزی به دلیل استفاده از فلز، بسیار بالا می باشد. اما آن سازگاری با طبیعت ندارد.

آلاچیق پرگولا

اگر علاقه مند به یک فضای رویایی هستید، پیشنهاد می کنیم از این نوع آلاچیق استفاده کنید. در طراحی این آلاچیق سقفی استفاده نمی شود، بلکه در کنار ستون های آن از گیاهان رونده استفاده می شود. بعد از مدتی این گیاهان تمام دیوار ها و سقف آلاچیق را می پوشانند و یک فضای فوق العاده طبیعی را در اختیار شما قرار می دهد.

به خصوص اگر از یاس رونده در ساخت آلاچیق استفاده شود، زمانی که در حال استراحت هستید می توانید از بوی ایس لذت ببرید. همچنین به دلیل پوشش این گیاه در فصول گرم سال هوا در آلاچیق معتدل و خنک می شود.

آلاچیق زندگی

این آلاچیق از امکاناتی مانند مبلمان، آشپزخانه، رختکن و غیره به صورت کوچک برخوردار است. این آلاچیق می تواند یک فضای دنج و دلباز برای اقامت تابستان شما باشد.

آلاچیق قابل حمل

در طراحی و ساخت این نوع آلاچیق از سازه های انعطاف پذیر و سبک استفاده می شود، که قابل حمل و تاشو هستند، که معمولا سقف آنها پارچه ای می باشد.

طراحی آلاچیق

انواع سقف های آلاچیق

سقف های پوشال آلاچیق: معمولا در بعضی مناطق برای مسطح کردن سقف از پوشال گیاهی استفاده می کنند. به طور مثال در شمال از ساقه برنج برای سقف آلاچیق استفاده می کنند.

سقف چوبی مشبک: برخی دیگر برای سقف های آلاچیق از چوب استفاده می کنند، که همه زیبایی خود را از طبیعت گرفته است.

سقف حصیری: یکی دیگر از سقف های مناسب برای آلاچیق، حصیر می باشد که قابلیت نگه داشتن رطوبت در خود را دارد و با وزیدن باد هوای آلاچیق خنک می شود.

سقف های گیاهی: این سقف ها با استفاده از گیاهان رونده و در طول مدت رشد می کنند. حس طراوت و شادابی را به شما هدیه می دهند. لذت عبور نور از میان گیاهان با هیچ چیز قابل مقایسه نیست.

ما در این متن به طراحی آلاچیق، انواع آن و غیره پرداختیم.

موارد مرتبط با این موضوع:

تماس با کارشناسان معماری سبز

کاربران گرامی می‌توانند جهت دریافت مشاوره با شماره ۹۱۰۳۱۶۴۳-۰۲۱ تماس حاصل فرمایند.