طراحی فلاور باکس

طراحی فلاور باکس

 

طراحی فلاور باکس و اجرای فلاور باکس جهت استفاده در محوطه سازی انجام می‌شود. فلاور باکس یکی از اجزای محوطه سازی و توسعه فضای سبز می‌باشد. در این بخش به توضیح در مورد این عنصر در محوطه سازی می‌پردازیم.

 

طراحی فلاور باکس

 

فلاور یاکس چیست

فلاور باکس را با تعریفی بسیار ساده می‌توان معرفی کید. فلاور باکس در لغت جعبه‌ای برای گل است. اما وقتی صحبت از فلاور باکس می‌شود چیزی فراتر از گلدان مد نظر است. فلاور باکس جعبه‌ای با طراحی مختلف است که جهت استفاده در بخش های محیط سازی از ان استفاده می‌شود از همین جهت سایز و طراحی ان با گلدان بسیار متفاوت است.

فلاور باکس می‌تواند از آلیاژهای مختلفی ساخته شود. انتخاب الیاژ بهتر است متناسب با فضا و نوع آب و هوا و همچنین متناسب با نوع طراحی محیط باشد. در بخش بعدی به توضیح دقیقتری در مورد انواع فلاور باکس خواهیم پرداخت.

 

طراحی فلاور باکس

 

کاربرد فلاور باکس

انواع کاربردهایی که برای باکس‌ها تعیین می‌شوند نامحدود هستند. اما برخی از این کاربردها را به صورت لیست بیان میکنیم.

  • ساخت فضای سبز در هر مکان غیر قابل دسترس
  • افزایش کیفیت زیباسازی شهری
  • گاشت و پرورش گیاهان به صورت محدود

مکان استفاده فلاور باکس

استفاده  از فلاور باکس در بسیاری از مکان ها امکانپذیر است. کناره پشت بام، کناره پنجره، حاشیه باغ، و بسیاری از مکان های دیگر قابل استفاده است. از سوی دیگر اجرای فلاور باکس می‌تواند مرز بندی مسیر برای باغ و باغچه را تعیین کند و در این بخش‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

 

طراحی فلاور باکس

 

طراحی فلاور باکس

در طراحی فلاور باکس بساری از موارد را باید در نظر گرفت. این موراد کمک میکنند تا زیبایی در محیط کار افزایش و باکس به عنوان یک عنصر از محیط جایگاه مناسبی داشته باشد.

  • آلیاژ باکس را متناسب با محیط انتخاب کنید.
  • رنگ بندی باکس را مطابق با محیط انتخاب کنید.
  • شکا باکس را متناسب با فضایی که در آن قرار دارد انتخاب کنید.
  • به محدوده جغرافیایی توجه کنید متریال باید متناسب با محدوده جغرافیایی باشد

 

طراحی فلاور باکس

 

اجرای فلاور باکس

اجرای فلاور باکس بخش بسیار مهمی از انجام کار می‌باشد. توجه داشته باشید قرارگیری باکس باید طوری باشد که ایجاد خطر برای افراد نداشته باشد. نصب دیواری باکس باید با استفاده از گیره های مناسب انجام شود. همچنین برای حفظ امنیت باکس باید مهار شود.

در اجرای فلاور باکس شهری معمولا متخصصین نوع اجرا را بررسی میکنند اما در موارد داخلی ممکن است برخی از موارد ایمنی در نظر گرفته نشود.

در اجرا تا جایی که امکان دارد فضای غیر قابل استفاده برای موارد دیگر را استفاده و باکس را در آن قرار دهید.

 

طراحی فلاور باکس

 

 

انواع فلاور باکس بر اساس جنس ساخت

جنس باکس تا حدودی تعیین کننده نوع استفاده از آن نیز می‌باشد. برخی از آلیاژها مناسب فضای بیرونی و برخی مناسب فضای داخلی خواهند بود. از همین جهت در طراحی فلاور باکس تقسیم بندی بر اساس آلیاژ بسیار مهم می‌باشد.

فلاور باکس بتنی

این باکس سنگین بوده و از بتن سبک ساخته می‌شود. ساخت انبوه این باکس می‌تواند با قیمت ارزانی انجام شود از همین جهت است که این نوع از باکس را برای محیط های شهری و جاده‌ای مورد استفاده قرار می‌دهند.

فلاور باکس سفالی

باکس سفالی بیشتر شبیه به همان گلدان است. معمولا الیاژی شکننده دارند از همین جهت برای محیط داخلی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان آٍار هنری بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

فلاور باکس فلزی

هزینه این نوع از باکس در اجرای فلاور باکس بسیار بالا می‌باشد. از همین جهت جعبه کاملا فلزی فقط در موارد خاص طراحی و اجرا می‌شود. باکس فلزی در برابر رطوبت دائمی آسیب پذیر خواهد بود.

فلاور باکس شیشه ای

این مورد نیز مانند باکس سفالی برای فضای داخلی طراحی و بیشتر جنبه هنری دارد. این جنس از باکس برای موارد خاص بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فلاور باکس چوبی 

طراحی این نوع از باکس ساده‌تر، کم هزینه‌تر و کاربردی تر است. از جهت دیگر امکان تولید ان در کارگاه های کوچک نیز وجود دارد. ظرافت صنایح چوبی و متخخصان در ساخت این سازه بیشتر در دسترس می‌باشند.

فلاور باکس پلاستیکی

این باکس برای تولید نیاز به طراحی و ساخت انبوه دارد. از همین جهت برای استفاده تکی طراحی انحصاری برای آن وجود ندارد.

فلاور باکس سنگی

بسیار مناسب برای باغ و حیاط می‌باشد. این نوع از باکس با توجه به متریال موجود در محل ساخته می‌شود و معمولا به صورت طراحی و اجرا در محل نیز آماده استفاده می‌شود. ماندگاری بسیار طولانی دارد و زیبایی چشمگیر دارد.

 

طراحی فلاور باکس

 

انواع فلاور باکس بر اساس مکان استفاده

فلاور باکس را می‌توان در بخش‌های مختلف استفاده کرد. بر اساس مکان استفاده می‌توان تقسیم بندی دیگری را برای فلاور باکس درنظر گرفت. طراحی فلاور باکس نیز بر اساس مکان استفاده انجام میگیرد از همین رو این نوع از تقسیم بندی ارزش بیشتری دارد.

فلاور باکس دیواری

این محصول در اجرای فلاور باکس به روی دیوار نصب می‌شود. باکس دیواری محلی برای کاشت یا نگهداری گل می‌باشد. این نوع از محصول می‌تواند با اشکال مختلفی تولید شود اما برای نصب روی دیوار معمولا یکی از جهت های آن به صورت قابل نصب به دیوار طراحی می‌شود.

فلاور باکس زمینی

این نوع از محصول همانطور که از نامش پیداست برای قرارگرفتن روی زمین طراحی می‌شود. این باکس از نظر طراحی می‌تواند اشکال بسیار متفاوتی داشته باشد. همچنین وزن این باکس‌ها میتواند بالا باشد. جنس استفاده شده در آنها نیز نیاز به ظرافت بالا ندارد.

این باکس‌ها در حیاط، خیابان، کنار باغچه و محل هایی بیرون از ساختمان قرار می‌گیرد.

فلاور باکس پله‌ای 

اجرای فلاور باکس پله‌ای در وسعت‌های بسیار بالا مناسب محیط شهری می‌باشد. با دقت به خیابان‌ها و محله ها انواع این باکس‌ها را مشاهده خواهید کرد. ساختار این سازه میتواند وزن بسیار بالا را تحمل نماید و همچنین وسعت بسیار بالایی را پوشش دهد.

فلاور باکس معلق

این نوع از طراحی فلاور باکس برای محیط‌های داخلی استفاده بیشتری دارد. باکس‌ها در این مدل با سیم یا آویز روی هوا معلق می‌مانند. البته بصورت مهار شده بوده و اتصالات محکمی برای آنها در نظر گرفته می‌شود.


مواردی برای مطالعه بیشتر:

تماس با کارشناسان معماری سبز

کاربران گرامی می‌توانند جهت دریافت مشاوره با شماره ۹۱۰۳۱۶۴۳-۰۲۱ تماس حاصل فرمایند.