اجرای استخر

اجرای استخر

اجرای استخر در باغ، ویلا و یا خانه‌ها یکی از علاقه مندیهای جدیدی است که تقاضا برای ان افزایش داشته است. طراحی و ساخت استخر باید با توجه به اصولی انجام شود. داشتن اطلاعات فنی در این رابطه می‌تواند انتخاب بهتری را برای مخاطب داشته باشد. در این بخش به توضیحاتی در مورد ساخت استخر‌ها بیان می‌کنیم.

اجرای استخر

برای اجرای استخر در نظر گرفتن بسیاری از موارد ضروری است. در این بخش قصد داریم در مورد مواردی که در ساخت استخر باید به انها توجه داشت بررسی کلی داشته باشیم. استخر نیز مانند هر سازه‌ای نیاز به محاسباتی دارد که این محاسبات باید توسط مهندس محاسب بررسی و طرح آن اماده شود.

مسئله دیگر اجرای سازه ها است که در شهر‌ها و یا بخش‌هایی که تحت نظارت ارگان‌هایی مانند شهرداری است باید قبل از طراحی مجوز‌هایی را نیز دریافت کند.

اجرای استخر

 

مراحل پیش از اجرای استخر

پیش از اجرای استخر دو موضوع وهم را بررسی و بر اساس این دو موضوع طراحی و اجرا را انجام دهید.

پروانه ساختمان برای ساخت استخر

برای احداث استخر در شهر باید پروانه ساختی برای این موضوع تهیه نمایید. پرئانه ساخت بر اساس قوانین شهرداری  و همچنین قوانین فنی صادر می‌شود. شهرداری قبل از ساخت هر سازه‌ای بازدیدی از محل ساخت خواهد داشت و در صورت نداشتن مشکل پروانه ساخت را برای سازه صادر می‌کند. در این پروانه ساخت موارد ایمنی و فنی ساخت سازه نیز در نظر گرفته می‌شود.

انتخاب مکان مناسب برای استخر

شاید فکر کنید در حیاط خانه خود هر محلی را می‌توانید به عنوان محل استخر در نظر بگیرید. اما باید گفت انتخاب مکان مناسب به فاکتورهای دیگری نیز نیازمند است. که این فاکتورها توسط افراد متخصص بررسی و در نهایت انتخابی بر اساس آن انجم می‌شود.

اجرای استخر

مراحل ساخت استخر

گرچه مراحل ساخت و اجرتی استخر باید توسط مهندس سازه تعیین گردد. اما در بسیاری از موارد شیوه انجام کار و ترتیب آن به شرحی است که در زیر ذکر شده است.

کنده کاری و گودبرداری

بعد از انتخاب محل دقیق استخر و تایید مجوزات لازم می‌توانید شروع به اجرای استخر کنید و عملیات ساخت آن را آغاز کنید. در اولین مرحله گودبرداری از زمین را آغاز کنید. گودبرداری در شرایط معمول به اندزه عمق استخر خواهد بود. اما در موارد با توجه به بررسی مهندس ناظر گودبرداری تا چندین متر بیشتر و مجددا عملیات آماده سازی انجام می‌شود.

عایق کاری و زیرسازی استخر

در مرحله بعد عایق کاری استخر را انحام دهید برای عایق کاری شیوه های مختلفی وجود دارد که با توجه به اهمیت کار و حساسیت کار شیوه عایق سازی تعیین می‌گردد. در سالهای اخیر بعضی از مواد شیمیایی نیز برای پوشش و عایق کاری کف به بازار آمده که می‌توان آز آنها برای بهبود کیفیت کار استفاده کرد.

بلوک چینی برای استخر

در صورتی که قصد دارید از بلوک برای دیوار استخر استفاده نمایید در همین مرحله آن را انجام دهید. در برخی از موارد جنس دیوار از پی وی سی و یاد مواد دیگری است در این موارد نیز، نیاز دارید تا دیوار چینی انجان دهید تا پی وی سی با توجه به دیوار اجرا و نصب شود.

 

کاشی کاری سطح استخر

بعد از بلوک چینی برای بهبود کیفیت سطح استخر و همچنین زیبایی آن مرحله کاشی کاری را انجام دهید. از کاشی کاری برای ایجاد علامت‌ها نیز می‌توانید استفاده کنید. به عنوان مثال میتوانید عمق استخر را با کاشی رنک دیگر مشخص کنید.

آبگیری آستخر

قبل از آبگیری استخر بهتر است آلودگی سطحی را از بین برده و سپس اقدام به آبگیری نمایید. در صورت امکان تا چندین روز سازه استخر و عایق بندی آن را بررسی نمایید. با توجه به تماس مستقیم آب استخر با پوست بدن نسبت به رفع الودگی احتمالی آن اقدام نمایید.

اجرای استخر

متریال ساخت استخر

استخر را می‌توان از متریال مختلفی ساخت، اجرای استخر و استفاده از نوع مصالح معمولا به عهده طراح استخر می‌باشد. به طور کلی ۵ شکل مختلف از ساخت و اجرای استخر وجود دارد که آنها را نام برده و توضیحات لازم را ذکر می‌کنیم.

آجر برای ساخت استخر

اولین گزینه برای ساخت استخر استفاده از اجر است. اجر مصالحی ارزان برای چیدن دیواره های استخر است. مقاومت آجر برای استخر مناسب است اما آجر بهترین مصالح برای ساخت استخر نیست چرا که آجر در مقابل رطوبت رفته رفته از مقاومتش کم خواهد شد. اما در صوتی که این تنها نوع مصالحی است که در دسترس است. می‌توانید از آن نیز استفاده نمایید.

استخر بتنی

بتن گزینه مناسبی برای ساخت استخر است. بهتر است تمامی سطوح استخر با میلگرد کناسب پوشش و بتون با ضخامت مناسب روی انها قرار بگیرد. در صورت نیاز می‌توانیذ از آجر برای دیواره موقت استفاده نمایید تا بتون سفت شده و شکل اصلی خود را پیدا کند.

استخر پیش ساخته

استخرهای پیش ساخته راه حل سوم برای ایجاد استخر است. استخرهای پیش ساخته سازه‌ای هستند که با ابعاد مشخص در کارخانه تولید حتی عایق بندی لازم و استاندارد در انها انجام می‌شود. پیمانکار برای استفاده از استخر پیش ساخته فقط کافی است تا گود برداری کرده و استخر را در جای جود قرار داده آن را با مصالح مناسب در جای خود نگهدارد، این استخر ها از نظر استحکام در سطح خوبی قرار دارند.

استخر بادی 

استخر بادی شاید در نگاه اول استخری کوچک و سست به نظر بیاید اما نمونه هایی از آنها وجود دارد که با هرینه های بسیار پایینتر به نسبت ساخت استخر می‌تواند کارایی استخر را  داشته باشد. این نوع از استخرها فقط در سایزهای کوچک پیشنهاد می‌شوند.

استخر فایبر گلاس

جنس این استخر ها به صورت کاکل از فایبر گلاس نیست. در واقع ساختار اصلی استخر ساخته و برای اجرای استخر فایبر گلاس به عنوان یک لایه روی ساختار اصلی قرار می‌گیرد. در این شیوه معمولا اخرین لایه فایبر گلاس است.

اجرای استخر

 

سیستم های موجود در استخر

در استخر بجز سازه و آبی که در استخر وجود دارد بخش‌های دیگری نیز هست که به عنوان سیستم های داخلی استخر می‌باشند. در این بخش به این سیستم ها اشاره و کارایی آم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تصفیه و گردش آب در استخر

تصفیه آب نقش بسایر مهمی در سلامت و پاکیزگی اب استخر دارد. سیستم تصفیه دارای یک موتور مکنده و یک موتور تزریق کننده اب می‌باشد. این سیستم یه صورت دائمی آب را به داخل خود انتقال و از فیلترها عبور می‌دهد. اّ یا عبور از فیلتر تصفیه شده و مجددا به استخر بر می‌گردد. دستگاه تصفیه علاوه بر جدا کردن آلودگی باعث حرکت اب در استخر نیز می‌شود. حرکت آب در استخر از ماندگی اب جلوگیری می‌کند.

سیستم گرمایش استخر

سیستم گرمایش استخر می‌تواند به دو شکل مختلف عمل کند.

  • شیوه اول شامل سیستمی است که مانند تصفیه کننده آب عمل کرده و آب را می‌مکد و بعد از حرارت دادن به ان مجددا وارد استخر می‌کند. این کار به صورت دائمی تکرار و موجب گرم شدن آب استخر خواهد شد. این سیستم گرانقیمت و مصرف برق بالایی دارد. نتیجه بخشی ان فوری و حفظ دمای ثابت در آن امکانپذیر است.
  • شیوه دوم نصب سیستم گرمایشی در کف و بدنه استخر است. این شیوه در راه اندازی هزینه کمتری دارد اما کارایی پایینتری دارد و معمولا زمان زیبادی میبرد تا حجم بالای آب استخر را گرم نماید.

نورپردازی برای استخر

نورپردازی گرچه بخشی جدا از طراحی و اجرای استخر است اما بخشی تاثیر گذار در زیبایی ظاهری استخر دارد. نورپردازی می‌توند به صورت داخلی در کف و دیواره های استخر قرار بگیرد و یا از سیستم های نورپردازی خارج از محیط استخر استفاده کرد.

ساخت سونا

در کنار استخر ساخت سونا می‌تواند بسیار هیجان انگیز باشد. سونا بیشتر در استخرهای داخلی که در فضای بسته ایجاد می‌شوند طراحی می‌شود.

ساخت جکوزی

جکوزی نیز مانند سونا بیشتر مناسب استخر‌های سر پوشیده است. در این رابطه مقاله کاملی نوشته شده که می‌توانید به آن مراجعه نمایید.

سوالات متداول در مورد ساخت استخر

برخی از سوالات متداول در مورد اجرای استخر که بیشتر افراد آنها علاقه به دانستن آنها دارند در این بخش آورده شده است.

ارزانترین شیوه ساخت استخر کدام است؟

ارزانترین نوع ساخت استخر استفاده از پوشش آماده است. این شیوه علاوه بر کارایی بسیاری از سیستم های موجود در استخر را حذف می‌کند و یا در واقع امکان نصب برخی از سیستم ها را نمی‌دهد از همین نظر قیمت تمام شده معمولا ارزانتر از دیگر انواع اجرای استخر است.

استخر سرپوشیده بهتر است یا سر باز ؟

استخر سرپوشیده معمولا چندین برابر استخر سرباز هزینه سازه دارد. در صورتی که هزینه استخر قابل پرداخت باشد استخر سرپوشیده پیشنهاد می‌شود. چرا که همیشه قابل و در چهار فصل سال قابل استفاده است.

زمان ساخت استخر چه قدر است؟

در صورتی که فقط ایجاد سازه اسخر مد نظر باشد یک ونیم الی ۳ ماه برای ساخت استخر زمان در نظر بگیرید. در صورتی که نیاز باشد تا استخر سرپوشیده باشد و فضای دور آن نیز نیاز به احداث داشته باشد این زمان افزایش پیدا می‌کند.

اجرای استخر

 

کاربرد اجرای استخر

اجرای استخر می تواند کاربردهای متفاوتی داشته باشد. گاهی طراحی و اجرای استخر جهت شنا کردن و فعالیت ورزشی انجام می‌شود. استفاده ورزشی از استخر اولین کاربردی است که به ذهن افراد می‌رسد. اما باید گفت این تنها یکی از کاربردهای استخر محسوب میشود. در این بخش به کاربردهای دیگری از استخر اشاره می‌کنیم، این دانش ممکن است در طراحی و اجرای استخر روندی متفاوت را ایجاد کند.

اجرای استخر جهت ابیاری

در موارد بسیاری استخرها به عنوان منابع ابیاری مورد استفاده قرار میگیرند. در این نوع از استخر ها سیستم تسویه در بیرون از استخر قرار میگیرد، بعد از چندین روز یا ماه که نیاز به تعویض اب استخر باشد، اب استخر به سیستم تسویه رفته و بعد از تسویه جهت ابیاری باغ و گیاهان استفاده میشود.

اجرای استخر جهت زیبایی محیط

در باغ ها، ویلاهای مدرن و حتی آپارتمان های خاص کاربرد استخر جهت زیبایی محیط نیز میباشد. صدای اب و زیبایی ظاهری ان ارامشی را به ساکنان این مکان ها میدهد. البته معماری و طراحی زیبای این استخر ها نیز در این موصوع کاملا موثر می باشد.وجود استخر زیبایی بنا را تا حد بسیار چشمگیری افزایش می دهد

اجرای استخر موارد درمانی

یکی از کاربرهای استخر جنبه درمانی ان است. وزن انسان در استخر نصف وزن واقعی اوست، این بدان معناست که فشار وزن بدن بر مفاصل و عضلات در اب کاهش میابد. بسیاری از افراد که از چاقی مفرط رنج میبرند در استخر امکان حرکت و ورزش را خواهند داشت. جنبه درمانی استخر برای این افراد بسیار پر اهمیت است.

سیستم تسویه اب در اجرای استخر

سوالی که بسیااری از افراد در رابطه با طراحی استخر دا ند این است که، آیا اب استخر باید به صورت مرتب تعویض شود؟
پاسخ به این سوال به سیستم تسویه اب استخر بر میگردد. معمولا سیستم های تسویه گرانقیمت میتوانند با پاک سازی اب به صورت مرتب نیاز به تعویض اب استخر را گاهش دهند. باید توجه داشت سیستم های قوی در این زمینه تسویه اب را از چند جهت انجام میدهند. تسویه املاح، تسویه مواد جامد در اب و تسویه میکروبی بخشی از این سیستم را تشکیل میدهند.

نکاتی برای طراحی و اجرای استخر

در فرایند طراحی و لجرای استخر هر متخصصی شیوه مربوط به خود را دارد. اما رعایت برخی نکات کمک میکند تا همواره نتایج بهتری کسب شود. اولین مورد که باید به ان توجه داشت نوع عایق بندی استخر است.
عایق بندی استخر معمولا به صورت دولایه و یا چند لایه است. گرچه عایق بندی با قیر و مشتقات ان میتواند کار را پیش ببرد اما عایق هایی با جنس پلاستیک ضخیم کیفیت کار را افزایش میدهد. این نوع از عایق ها معمولا برای سالعای طولانی قابل استفاده هستند.

نصب میله های کنار استخر و نردبان

میله های کنار استخر و نردبان هایی که در کناره استخر ها نصب میشوند امنیت بیشتری را به استفاده کنندگان میدهند. این ابزارها معمولا علاوه بر زیبایی موارد استفاده بسیاری نیز دارند.

عمق و شیب کف استخر

از نظر ایمنی استخر را با عمق کمتر طراحی کتید، و شیب کف استخر را بسیار ملایم اجرا کنید. این نکات در موارد خاص کمک میکند تا خطرات کمتری برای افراد ایجاد شود.

 ایده هایی برای اجرای استخر

اجرای استخر

اجرای استخر

اجرای استخر

اجرای استخر

اجرای استخر

اجرای استخر

اجرای استخر

اجرای استخر

اجرای استخر

اجرای استخر

اجرای استخر

اجرای استخر

اجرای استخر


مقالات مرتبط با این موضوع را در لیست زیر جستجو کنید.

تماس با کارشناسان معماری سبز

کاربران گرامی می‌توانند جهت دریافت مشاوره با شماره ۹۱۰۳۱۶۴۳-۰۲۱ تماس حاصل فرمایند.