اجرای برکه

اجرای برکه

طراحی و اجرای برکه در باغ ، ویلا و یا حتی خانه‌های کوچک می‌تواند احساس سرزندگی را در محیط ایجاد نماید. زیبایی برکه ، استفاده از اجزای طبیعی و صدای حرکت اب مهمترین بخش‌هایی هستند که این سرزندگی را ایجاد می‌کنند. در این بخش به توضیحاتی در مورد برکه مصنوعی خواهیم پرداخت و توضیحاتی در مورد آن ارائه خواهیم داد. تا انتهای این نوشته همراه ما باشید.

برکه مصنوعی چیست

برکه مصنوعی فضایی است که به صورت مصنوعی ایجاد می‌شود و آب در آن جریان دارد. در اجرای برکه مصنوعی از اجزایی مانند سنگ و گیاه استفاده می‌شود تا شکل ظاهری آن نزدیک به برکه های طبیعی باشد. طراحی برکه می‌تواند کاملا تخصصی انجام شود و یا اینکه به صورت خلاقانه و بدون دانش فنی ایجاد شود.

مورد استفاده برکه مصنوعی و محل ایجاد آن در باغ‌ها، فضای سبز، ویلاها و یا حتی در آپارتمان‌ها است. زیبایی برکه مصنوعی می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی در روحیه افراد داشته باشد. با توجه به اهمیت این موضوع تمایل افراد برای ایجاد برکه به شدت رو به افزایش است.

 

اجرای برکه

 

برکه مصنوعی ویلا و باغ

برکه مصنوعی در باغ و ویلا با طراحی مناسب می‌تواند بسیار چشمگیر باشد. در توسعه فضای سبز و یا محیط سازی ویلا می‌توانید از برکه مصنوعی نیز استفاده کنید. اجرای برکه به شکلی کامل کننده زیبایی باغ و ویلا خواهد بود. طراحی برکه در باغ می‌تواند کاملا خلاقانه باشد. در صورت نیاز با خلاقیت می‌توان کیفیت آن را افزایش داد. اما ایجاد برکه در ویلا بهتر است با اصول کامل مهندسی ایجاد گردد.

عایق بندی مناسب، برق کشی مناسب و نورپردازی از مواردی است که باید به ان توجه کرد. این موارد نیاز به تجربه کافی و دانش فنی دارند. همانطور که گفته شد برای ایجاد برکه در ویل و ساختمان ها از نیروی متخصص استفاده نماییدد.

اجرای برکه

اجرای برکه بخشی است که اهمیت ان از طراحی نیز بالاتر خواهد بود. اجرای درست برکه خطرات بروز نشتی و برق گرفتگی را از بین می‌برد. برای اجرای برکه معمولا مراحلی را در نظر میگیرند. رعایت این مراحل و موارد علاوه بر کیفیت بالاتر امنیت بیشتری را نیز حاصل می‌کند.

 

اجرای برکه

 

مراحل اجرای برکه

مراحل اجرای برکه می‌تواند به شکل‌های مختلفی انجام شود. اما به صورت معمول چند مرحله برای اجرای برکه در باغ یا ویلا وجود دارد که توضیحاتی در این رابطه ارائه می‌شود.

  1. خاکبرداری
  2. عایق بندی
  3. ایجاد بستر برکه
  4. طرحی اجزای طبیعی
  5. ایجاد سیستم حرکت اب
  6. آبگیری
خاکبرداری برکه

برای خاک برداری شاید لازم باشد تا چند متر خاک برداری انجام شود. برای برکه بهتر است خاکبرداری تا سطحی انجام شود که خاک دستی تخلیه گردد. همچنین بهتر است بخشی خاکبرداری و مجددا با خاک مناسب بستر سازی شود.

عایق بندی برکه

عایق بندی بخش بسیار مهم از اجرای برکه است. این عایق بندی به خصوص در ویلاها و ساختمان‌ها بسیار مهم است چرا که نشت اب برکه در ساختمان ها ممکن است خسارات بزرگی را به بار آورد.

ایجاد بستر برکه

بعد از خاکبراری و عایق بندی بستر سازی مناسبی برای برکه ایجاد کنید. این بستر سازی باید به شکلی انجام شود که از ایجاد کپک در کف برکه جلوگیری کند. همچنین بستر برکه باید به شکلی ایجاد شود که شکل طبیعی را به برکه بدهد. پوشش سنگ می‌تواند بستر مناسبی بای برکه باشد.

طراحی اجزای طبیعی

اجزای طبیعی در برکه می‌تواند شامل بسیار ی از موارد باشد. سنگ، گیاه، انواع ماهی و بسیاری دیگر از موارد می‌تواند اجزای طبیعی برکه محسوب شود.

ایجاد سیستم حرکت آب

در اجرای برکه،  سیستمی برای حرکت آب ضروری است. این حرکت با توجه به نوع برکه کمک میکند تا از راکد ماندن آب جلوگیری شود. حرکت اب در برکه معمولا حرکتی آهسته اما متوالی است.

 

اجرای برکه

 

مراحل آبگیری برکه

برای آبگیری برکه معمولا زمانی را برای تست عایق بندی قرار میدهند. در ابتدای آبگیری تا بالاترین حد ممکن برکه را از آب پر کنید و این شیوه کمک میکند تا بالاترین فشار را در برکه اندازه گیری شود.

آب مناسب برای برکه

آب شهری در مواردی ممکن است برای برکه مناسب نباشد. برای برکه آبی مناسب است که آلودگی نداشته باشد و امکان رشد ماهی ها و گیاهان در آن وجود داشته باشد. آب رودخانه ها در صورتی که فیلتر مناسبی داشته باشند میتوانند برای برکه نیز مناسب باشند. این آب به صورت روزانه باید فیلتر شود.

 

اجرای برکه

 

اجزای ساخت برکه مصنوعی

بعد از احداث برکه نیاز است تا اجزایی در برکه استفاده شود. این اجزا ممکن است شامل بسیاری از موارد باشد. این اجزا شامل مواردی است که در زیر لیست گردیده است.

سنگ در برکه

سنک یکی از عواملی است که در اجرای برکه مورد نیاز است. به صورت طبیعی اگر به رودخانه‌ها و یا برکه‌های طبیعی نگاه کنید. سنگ یکی از عوامل مهم در این زمینه است. از سنگ‌های طبیعی در اجرای برکه استفاده نمایید. سنگ‌های طبیعی رودخانه ها و برکه ها می‌توانند گزینه مناسبی برای استفاده در برکه باشند.

گیاهان در برکه

گیاهان نیز عاملی مهم برای ایجاد برکه هستند. گیاهان علاوه بر زیبایی پوششی برای برکه ها نیز می‌باشند. گیاهانی را برای برکه انتخاب کنید که مناسب شرایط آب هوایی محل ایجاد برکه باشد.

گیاه سنبل آبی

سنبل ابی گیاهی آبزی است که در محیط آب رشد میکند. از همین جهت این گیاه در اجرای برکه بسیار مورد توجه است. این گیاه پوششی سبز را در زمان کوتاهی روی سطح اب ایجاد می‌کند. رشد سریع گیاه بدون نیاز به خاک شرایط بسیار مناسبی در استفاده این گیاه در برکه می‌باشد.

ماهی برکه

در برکه می‌توان از انواع مختلفی از ماهی ها استفاده کرد. توجه به محیط برکه و همچنین محیطی که برکه در آن ساخته شده است نوع ماهی که بتواند در این شرایط زندگی کند را مشخص می‌کند. کوی فیش یکی از انواع ماهی‌هایی است که در برکه‌ها از آن استفاده می‌شود. در صورتی که برکه در کنار رود قرار دارد امکان استفاده از ماهیهای منطقه‌ای نیز وجود دارد.

استخر طرح برکه

استخر‌هایی که در ویلا و یا باغ طراحی می‌شوند ممکن است شرایط متفاوتی داشته باشند. در مواردی شاهد نوعی از طراحی استخر هستیم که ظاهری شبیه به برکه نیز دارد. این شیوه از طراحی جهت زیباتر شدن محیط و استفاده چند منظوره انجام می‌شود. در این نوع از طراحی و اجرای برکه مسئله بسیار مهم عایق کردن و زیر ساخت برکه است. همچنین توجه به عمق برکه در این مورد بسیار مهم است. نیاز به خاک برداری چند متری در این نوع از طراحی روند طبیعی است.

ساخت برکه در باغ

در باغ‌هایی با کاربری های مختلف نیز می‌توان ایجاد برکه نمود. این نوع از برکه می‌تواند خلاقانه و کاربردی باشد. به عنوان مثال  میتواند این برکه‌ها را با سیستم آبیاری باغ ترکیب کرد. به این شکل علاوه بر امکان ایجاد اب کاملا روان، مصرف جداگانه آب برای برکه نیز نخواهیم داشت.

ساخت برکه کوچک در خانه

اجرای برکه‌های کوچک در خانه  معمولا به صورت خلاقانه انجام می‌شود و بدون طراحی مهندسی با کنار هم قراردادن برخی از وسایل ساخته می‌شود. در طراحی این گونه از موارد خلاقانه له عایق توجه بسیار ی شود. همچنین سستم الکتریکی مورد استفاده با دقت نصب و کنترل شود. چرا که این دو مورد می‌توانند خسارات مالی و جانی را در بر داشته باشند.

 

اجرای برکه

 

کاربرد اجرای برکه

شاید فکر کنید برکه های مصنوعی فقط برای باغ ها مناسب هستند. اما باید گفت برکه های کوچک و بزرگ که به صورت مدرن طراحی می‌شوند قابل استفاده در آپارتمان ها و حتی اتاق خواب نیز می باشند. این موضوع روشن می‌کند که کاربرد برکه به نسبت گذشته کاملا وسعت پیدا کزده است.
صدای دلنشین اب، زیبایی وصف ناپذیر برکه و طراحی های مدرن این عنصر باعث شده است تا کاربردی متفاوت از انچه در ذهن ماست برای برکه ایجاد شود. ایجاد ارامش، اوردن طبیعت به اتاقهای کوچک، ایجاد رطوبت در محیط و … از کاربرهای برکه ها محسوب می‌شوند

نکاتی برای اجرای برکه

در زمان اجرای برکه در اولین قدم به زیرسازی برکه توجه کنید. زیر سازی مستحکم و عایق بندی مناسب می‌تواند مشکلات بعدی استفاده کنندگان را از بین ببرد. نشتی اب خسارات بسیار زیادی را ایجاد می‌کند پس همواره به عایق بندی توجه نمایید.
به صورت منظم از برکه ها بازدید کنید و عدم وجود قارچ های مضر را بررسی نمایید. از سیستم مناسب تصفیه استفاده نمایید.تصفیه آب  از رشد باکتریهای مضر جلوگیری می‌کند. برکه ها را متناسب با محیط طراحی کنید، برکه بخش کوچکی از محیط است در طراحی سایز زیاده روی نکنید.

طراحی برکه فایبر گلاس

مواد صنعتی و فایبر گلاس می‌تواند بستری کاملا ایمن را برای اجرای برکه ایجاد کند. این مواد علاوه بر عایق بودن،  ظاهری متناسب و شکیل نیز دارند. همچنین اماده سازی محیط برکه با این قطعات پیش ساخته بسیار آسانتر خواهد بود و زمان اجرای کار را نیز کاهش می‌دهد.

ایده هایی برای ساخت برکه

اجرای برکه

اجرای برکه

اجرای برکه

اجرای برکه

اجرای برکه

اجرای برکه

اجرای برکه

ر

اجرای برکه

اجرای برکه

اجرای برکه

اجرای برکه

اجرای برکه

اجرای برکه

اجرای برکه

 

 


برخی از مقالات دیگر:

تماس با کارشناسان معماری سبز

کاربران گرامی می‌توانند جهت دریافت مشاوره با شماره ۹۱۰۳۱۶۴۳-۰۲۱ تماس حاصل فرمایند.